Bár a magyaremu elsősorban az emura fókuszál, természetesen nem szeretném "parlagon hagyni" a többi futómadár fajt sem, pláne, hogy náluk is nagyon-nagyon sok az izgalmas szakmai kérdés, téma. Vegyük például a strucc szaporodását...
Szóval, jöjjön az I. rész után a második epizód, az újabb 10 leggyakoribb kérdés és válasz a strucc szaporodásával kapcsolatban.
- Milyen gyakran tojik a strucc?
Minden másnap tojik 1 db tojást és így megy ez 20-24 db tojásig, amikor 7-10 nap szünet következik, majd újraindul a ciklus.
2. A természetben a tojó vagy a kakas költi ki a tojásokat?
Napközben a tojó ül rajtuk, éjjel a kakas, ugyanis a kakas fekete tolla jobban elrejti a tojásokat az éj leple alatt.
3. Hogy néz ki egy struccfészek?
Egy földbe vájt, sekély mélyedés, amit a kakas készít el. Van olyan kakas, amely a trió mindkét tojójának kedveskedik egy-egy fészekkel.
4. A tojók csak azt a fészket használják, amit a kakas készített?
Nem feltétlen, mi magunk is áshatunk egy kb. 2 méter átmérőjű sekély mélyedést a földbe. Ha mi készítjük a fészket, érdemes azt a kifutó kerítéséhez közel elhelyezni, hogy könnyebb legyen a tojásgyűjtés.
5. A struccok hagyják a tojások összegyűjtését? Számíthatok támadásra?
Nem szokásuk békésen tűrni a tojásgyűjtést, elég veszélyes művelet, általában a kakas reagál agresszívan, de van, hogy a tojó sem tűri meg a karámban tartózkodó embert. Ezért írtam a 4. ) pontban, hogy ha mi készítjük a fészke(ke)t, tegyük a kerítés közelébe, hogy ne kelljen bemenni a tojásokért, a kerítésen keresztül is ki lehessen venni azokat.
6. Mekkora tömegű egy átlagos strucctojás?
1300-1600 gramm tömegű.
7. Nagy eső volt mifelénk és elázott a fészek. Ki kell takarítanom fészket, vagy várjak, míg kiszárad?
Ha vizes lett, beszennyeződött a fészek, ne várjuk meg, hogy kiszáradjon, mert a tojó a vizes, sáros fészekbe is beletojhat és az így lerakott tojás pórusain bejuthatnak a baktériumok, amelyek beszennyezik a tojástartalmat és bezápul a tojás. Ki kell takarítani a fészket és fel kell tölteni tiszta homokkal.
8. A gyűjtés során észrevettem egy összetört tojást, amit végül a karámban hagytam, hiszen úgysem lesz már jó semmire. Jól gondolkodom, vagy mégis inkább vegyem ki azt a törött tojást?
A törött, szétfolyt tojásokat is érdemes eltávolítani a fészekből, mert a madarak rákaphatnak a tojásevésre.
9. Hány nap alatt kel ki a csibe a strucctojásból ?
Átlagosan 42 napig tart a strucctojás keltetése.
10. Szívesen benéznék egy magyar struccfarmra, ha másként nem, hát a virtuális térben. Készült valaha műsor magyar struccfarmról?
Persze, több is és hoztam is Nektek rögtön kettő interjút: az első videóban benézhetünk a jászberényi Struccfészek Farmhoz, a második riportot pedig a 24.hu készítette egy törökszentmiklósi strucctenyésztő hölgyről.
+1 kérdés: Érdekel a strucctartás és szeretnék többet megtudni róla. Van valamilyen magyar nyelvű könyv a témában?
De még mennyire! Egy teljes könyv foglalkozik a strucctenyésztés csínjával-bínjával, ez pedig nem más, mint a Szegedi Tudományegyetem gondozásában megjelent A strucctenyésztés kézikönyve.
Ide kattintva, belelapozhatsz a könyv tartalomjegyzékébe és mivel van még belőle készleten, meg is vásárolhatod nálunk a magyaremu webboltjában.
A cikk írásához felhasznált forrás:
Kiemelt kép forrása: pixabay.com
Visszakövetések: Strucc l’amour ‘gyorstalpaló’ – III. rész – magyaremu